HİZMETLERİMİZ

Otizm

Otizm ve Konuşma Terapisi

Otizmli bir bireyin kaliteli bir yaşam sürebilmesi için yoğun ve uzun vadeli bir eğitim gerekmektedir. İletişim ve konuşma bozuklukların giderilmesi içinde çok erken yaşlarda bir Dil ve Konuşma Terapistine başvurulmalıdır.

Merkezimizdeki Dil ve Konuşma Terapistlerimiz Otizmli bireylerle nasıl çalışırlar?

Terapist öncelikle ailenin endişelerini ve beklentilerini dinleyip çocuğu değerlendirir. Değerlendirme sonucunda aile ile birlikte çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda uzun ve kısa vadeli amaçlar belirlenir. 
Uzun vadeli amaçta iletişim için gerekli beceriler çalışılır. Özelliklede göz teması kurmak, konuşma sırasına uymak, ortak ilgiyi pekiştirmek, iletişimi başlatmak ve sürdürmek, sosyal etkileşim gibi beceriler geliştirilir. Yine uzun vadede İfade edici dil yanı sıra alıcı dil becerileri de çocuğa kazandırılır.

Kısa vadeli amaçlarda ise bir kaç seans hiç bir beklenti içerisinden olmadan çocuğun sadece ortamı ve sunulan materyalleri keşfetmesi sağlanır. Çocuğun ilgisini çeken materyaller ve etkinlikler sunulur. Çocuğun terapisti pozitif şeylerle anmasını ve bağdaştırması ilk etapta çok önemlidir. Dil ve konuşma terapisti çocukla iletişim kurup onunla bir bağ oluşturur. Böylece bir sonraki seanslara istekli katılması sağlanmış olur. Çocuk konuşabiliyor ise bunun fonksiyonel yani iletişim amaçlı olup olmadığını saptanır. Bir çok Otizmli birey Ekolalik bir konuşma biçimine sahiptir. Ekolalilerin olması Dil ve Konuşma Terapisi açışından büyük önem taşır. Ekolaliler çocuğun konuşmasını geliştirme olanağı sunar. Çocuk sözel değil ise vakit kaybetmeden alternatif bir iletişim sistemi ( işaret dili , pecs...) sunulur; temel ihtiyaçlarını ifade etmesi sağlamak çocuğun rahatlamasını ve çalışmalara daha verimli katılmasını sağlayacaktır.