HİZMETLERİMİZ

Kekemelik

Kekemelik genellikle 2 ila 4 yaş arasında, konuşma gelişimi döneminde başlıyor. Kekemelik tek bir nedenden dolayı değil,  bir kaç faktörün birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir akıcılık bozukluğudur. Genetik faktörler, gecikmiş konuşma, travma, çocuğun kişisel özelikleri, ailenin yanlış tutumları, çevrenin zaman baskısı ("Çabuk ol" denilmesi gibi) kekemeliği tetikliyor.

Belirtileri nelerdir?
- Çocuğunuz konuşurken zorlandığını hissediyor musunuz?
- Çocuk söylemek istediği şeyleri söylemekte zorlanınca , söylemekten vazgeçiyor mu?
- Sesleri/kelimeleri/cümleleri uzatıyor veya gerginlikle tekrar ediyor mu?
- Göz teması kurmaktan kaçıyor mu?
- Az konuşuyor, çekingen davranıyor mu?
Eğer bu soruların cevabı evet ise çocuğunuz kekeme olabilir. Erken müdahale edildiği taktirde kekemeliğin yerleşmesini engellemiş olursunuz çünkü ne kadar uzun süre kekeler ise tedavisi o kadar zorlaşabiliyor ve çocuk hayatına kekeme bir birey olarak devam eder. Günümüz hayatında kekemeliğin sonuçları çok büyük bir engel teşkil eder, yalnızlığa iter, iletişim sıkıntıları iş ve özel hayatı kısıtlar, depresyona kadar yol açar. Bu yüzden en ufak bir şüphede uzman bir Dil Konuşma Terapisine başvurulmalıdır. 
Kekemeliğin en iyi tedavisi vakit kaybetmeden yerleşmesini engellemektir.

Dil ve Konuşma Terapistlerimiz Kekemeliği tetikleyen faktörleri detaylı bir şekilde araştırırlar. Çocuğun dinleme becerisi, kelime haznesi, ritim duygusu, nefes alma şekli yanı sıra çevresel faktörleri de değerlendirirler. Terapi programı bu değerlendirme sonucunda hazırlanır ve aileler bu programa mutlaka dahil edilir.